רמות נפתלי
רמות נפתלי
חסר רכיב

יקב עמרם

יקב עמרם - 
עמרם אזולאי שמש ככורם של הכרמים במושב רמות נפתלי במשך למעלה מ- 30 שנה, טיפל בהם במסירות ובמקצועיות רבה, מה שהביא את כרם הקברנה סובניון המפורסם של המושב להישגים חסרי תקדים, שלא היו ידועים עד אז בארץ.
בשנת 1993 החליט עמרם אזולאי להתנסות בהכנת יין. לאחר ניסיונות, למידה בקורסים והתייעצויות עם ייננים מקצועיים מיקב רמת הגולן, החל היין שייצר עמרם להשתבח משנה לשנה ובשנת 1997 זכה במקום חמישי בתחרות של ייננים חובבים בקיסריה.
בשנת 2001 לאחר שנים של פנטזיות וחלומות, החליטו עמרם ובנו אוהד (שנדבק אף הוא בחיידק הממכר של ייצור היין), להקים יקב בוטיק קטן בביתם. המרתף מתחת לבית המשפחה שופץ והפך להיות מרתף יינות שבו בוצע כל תהליך הייצור והיישון של היינות.
בשנת 2005 נבנה חדר קירור וכל אזור היצור הועתק למבנה השוכן בסמוך לבית המשפחה. במקביל למד אוהד בתוכנית היין Celer master מכללה האקדמית תל-חי.
בתחילת הדרך, ייצר היקב כ- 800  בקבוקים לשנה ועם השנים גדל הייצור וכיום הוא מגיע לכ 5000-6000 בקבוקים בשנה. כל יינות היקב מיוצרים מענבים הגדלים בכרמים הפרטיים של היקב. יינות יקב עמרם מיוצרים מ- 6 זנים שונים של ענבים: קברנה סוביניון, מרלו, מלבק, פטיט ורדו, סנג’ובזה ושיראז.
כל יינות היקב, מיושנים בחביות עץ אלון צרפתי ואמריקאי, אשר נרכשות מחבתנים מובילים בצרפת.
תהליך יצור היין הוא בעל משמעות רבה לקבלת תוצאות טובות: ביקב עמרם בוצרים את הענבים בשעות הבוקר המוקדמות, בבציר ידני ולתוך ארגזים קטנים ( 10 ק”ג בארגז), ובמהירות רבה מגיעים הענבים עם טרקטור הג’ון-דיר של המשפחה ונכנסים בשער היקב היישר לתוך הקרשר.
הקרשר מפריד את השזרות ומתקבלים ענבים מעוכים עם מיץ מתוק וטעים. בשלב זה רוב היקבים מעבירים את הענבים והמיץ לתהליך תסיסה ראשוני אולם ביקב עמרם לא ממהרים לשפוך את הפרי למכלים גדולים המשמשים לתסיסה, אלא עורכים ניקוי יסודי נוסף של השזרות ורק לאחריו מוכנסים התירוש והקליפות לתוך מכלים להשריה בקור, לאורך 24 שעות. בשלב זה נעשה טיפול במיץ ולאחר 24 שעות,  מוסיפים שמרי יין מיוחדים. מנקודה זו מתחיל תהליך תסיסת המיץ, הנמשך כשבועיים תוך הקפדה על בקרת קור ובדיקות משקל סגולי. לאחר שבועיים מתקבל יין נהדר! השמרים ” אכלו” את הסוכרים ובתהליך התסיסה הפכו את הסוכר לאלכוהול.
לאחר התסיסה, מתבצעת סחיטה של הקליפות והכנסת היין למכלי נירוסטה להתחלת תסיסה מלולקטית (תסיסת חיידקים אשר הופכת את החומצה המאלית ללאקטית).
כעבור 50-60 יום  ולאחר שהסתיימה התסיסה, מתחיל תהליך השפיות (העברת היין לכלי נקי וניפוי כל המשקעים) ובשלב זה מועברים היינות ,כל זן בנפרד, להתחלת תהליך היישון בחביות העץ של היקב. לאורך תהליך היישון נערכת בקרה צמודה הכוללת טעימת היינות לעיתים קרובות , עד היום בו מתקבלת החלטה על מועד הוצאת היין מהחביות ובניית הבלנדים (השילובים) של אותו בציר.
היין נעשה בהרבה אהבה ותשומת לב והתגמול בהתאם.
חסר רכיב